Additel ADT672-10-GP15K-BAR-N
Additel ADT672-10-GP15K-BAR-N with Digital Pressure Calibrator 1000 bar gauge press 1/4NPTM. Order #: ADT672-10-GP15K-BAR-N. Mfg #: ADT672-10-GP15K-BAR-N
Product Highlights
- Pressure measurement uncertainty: ADT 672-02: 0.025%FS, ADT 672-05: 0.05%FS
- Pressure ranges to 36,000 psi (2500 bar)
- Measure mA or V with 0.02% RD 0.003%FS accuracy
- Power transmitters during test using 24V loop supply
- Pressure switch test
- Hart Communication capability
- Advanced temperature compensation
- Dual readout
- Min/Max/Hold to capture changing measurements
- Data logging
- Large, easy to read display with 6-digit resolution
- Back lighted display
- Rechargeable battery or AC adapter
- NIST traceable calibration
Each Unit Includes
- 110V/220V External Power Adapter (DC 10V)
- 2 Pieces 1.5 meter test leads
- 2 Pieces 0.156 inch test hose (for differential pressure gauge only)